);
Ogre
Ogre

W roku kiedy budowaliśmy tego Ogre’a był dostępny w jedynym słusznym kolorze, czyli czarnym. Nasz klient chciał rower który nadawałby się do wszystkiego po trochu. Ogre stanowi idealną platformę dla takich niezdecydowanych, ponieważ dzięki geometrii podobnej do ramy takiej jak flagowy 29er Surly, Karate Monkey można stworzyć na jego bazie 100% terenowy rower, a dzięki wszelkim możliwym mocowaniom błotników, bidonów, hamulców tarczowych i v-brake (od roku 2019 nie ma już piwotów pod V-brake) przyczepek itd. może to być rower miejski, trekkingowy, wyprawowy i co jeszcze nam wpadnie do głowy. Tak samo w kwestii napędu, dzięki uniwersalnym hakom tylnego koła, mamy możliwość zastosowania napędu jednorzędowego, przerzutek w piaście i tradycyjnych zewnętrznych biegów.

Mieliśmy zrobić tak, aby rower był jak najbardziej niezawodny i prosty w codziennej obsłudze. Wyposażyliśmy go w pełną grupę Shimano Deore XT i hamulce Avid BB7. Koła na piastach Deore XT i sprawdzonych obręczach Halo Freedom, na których jeżdżę już od paru lat i jestem bardzo zadowolony.

Na zdjęciu widelca powyżej widać wszystkie gwintowane otwory montażowe. Można na nich zamocować uchwyty bidonu, ale widziałem już niejedno inne ciekawe zastosowanie np. uchwyt na strzelbę… oczywiście takie rzeczy to w Stanach Zjednoczonych.

Niska waga rowery nie była naszym celem, ale nawet i bez większego zwracania na to uwagi całość waży trochę ponad 13 kg! To jest na prawdę nieźle, zwłaszcza, że mamy tutaj same raczej pancerne komponenty. Dostaliśmy już pierwsze recenzje od właściciela i jest on bardzo zadowolony. Odzyskał wiarę w zewnętrzne przerzutki dzięki osprzętowi Deore XT. Ja też muszę przyznać, że generalnie mam chroniczny wstręt do przednich przerzutek, ale po przejechaniu się na zestawie: korba-przerzutka-manetka-łańcuch-deoreXT przeszła mi przez głowę myśl, że może kiedyś…

Uprzedzam już pytania „ile taki zestaw kosztuje?” zmieściliśmy się w kwocie 7000 zł (rok 2014). Kończę ten wywód i zachęcam do rozważenia złożenia sobie roweru „na miarę”, my oczywiście z chęcią pomożemy!